Przejdź do treści

Zastosowania komór laminarnych

  • przez

Istnieje wiele czynności, które mają sens tylko w odpowiednich warunkach środowiskowych. Nierzadko nawet niezauważalne aspekty mogą wpływać na wynik danej analizy lub na wydajność danego procesu. Tak dzieje się z pewnością w czasie wykonywania takich działań jak produkcja leków lub wykonywanie skomplikowanych analiz biologicznych. Do wykonywania takich czynności konieczne jest wytworzenie jałowych warunków środowiskowych. Takie można uzyskać tylko i wyłącznie w odpowiednich urządzeniach. Bez nich niemożliwa byłaby praca wielu placówek badawczych oraz laboratoriów.

Rola komór laminarnych

sprawdzone komory laminarneSzczególnym urządzeniem, które pozwala na wykonywanie niekiedy bardzo skomplikowanych analiz biologicznych, jest komora laminarna. Sprzęt tego typu pozwala na wytworzenie jałowych, pozbawionych jakichkolwiek zanieczyszczeń warunków. Te są wymagane do przeprowadzania analiz i syntez na substancjach, które w swoim składzie posiadają niekiedy bardzo groźny materiał biologiczny. Dzięki niemu udaje się uniknąć bardzo groźnych skażeń środowiska i jednoczenie ogranicza się ryzyko wystąpienia epidemii. Sprawdzone komory laminarne służą także niezwykle czystym substancjom. Dzięki niemu możliwa jest synteza leków. Tam konieczne jest zachowanie takich warunków ze względu na ryzyko skażenia. Skażony lek mógłby wywołać śmiertelne skutki. Są to czynności, które powinny być wykonywane pod szczególnym nadzorem. Stworzenie i utrzymanie takich warunków środowiskowych możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnego filtra, który oczyszcza wprowadzane do komory laminarnej powietrze. Te przemieszcza się zgodnie z przepływem laminarnym. Dzięki temu żadna cząsteczka z powierzchni analizowanego materiału nie zostaje poderwana w powietrze. Skład próbki tym samym się nie zmienia. Bezpieczny jest także pracownik, który pracuje za szczelną szybą. Tym samym nie ma on żadnego kontaktu z analizowanym materiałem. Jest to niewątpliwie ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Nie muszą oni martwić się o niczyje zdrowie lub nawet życie.

Podsumowując, chcąc zapewnić wysoką jakości i wiarygodność wykonywanych analiz koniecznie trzeba zdecydować się na zakup komory laminarnej. Urządzenie te pozwala także na zapewnienie zdecydowanie wyższego poziomu bezpieczeństwa. Komory laminarne są na szeroką skalę wykorzystywane w różnych placówkach. Zyskały już zaufanie wielu, nawet najbardziej wymagających klientów. jest to zasługa ich bardzo solidnego wykonania. Producenci nie pozwalają sobie na żadne błędy przy produkcji tego typu urządzenia.