Przejdź do treści

Zasady zakładania trawników

Bardzo ważną czynnością, jaką trzeba poprzedzić zakładanie trawnika, jest zbadanie odczynu gleby. Bez wątpienia trawy wymagają podłoża lekko kwaśnego. Gdy pH gleby jest poniżej 5,5 powinno się ją zwapnować aby odczyn nieco podnieść, natomiast na glebach o pH powyżej 7,0 należy używać nawozów zakwaszających. Kiedy gleby są bardzo ubogie wskazane jest zastosowanie przedsiewnie nawożenia mineralnego. Możemy założyć azofoskę lub mocznik w ilości 3 kg na 100 m² trawnika.

Jak zakłada się trawnik w Krakowie?

fachowe zakładanie trawnika krakówJeżeli mamy w planach montowanie trawnika, ważnym etapem jest wapnowanie. Taki zabieg może jednak okazać się szkodliwy, jeżeli wykonamy go niepoprawnie lub w niewłaściwym terminie. Z tego względu warto wiedzieć dlaczego wykonuje się wapnowanie trawnika i kiedy jest to niezbędne, czym i jak wapnować trawnik aby uzyskać maksimum korzyści dla naszej darni oraz jakie są polecane terminy wapnowania. Świetną decyzją dla nas jest fachowe zakładanie trawnika kraków. Profesjonaliści znają się bowiem na wapniowaniu i wykonują swoją pracę w pełni profesjonalnie.  Jak to robią? Składniki użyźniające i nawozy należy wymieszać z ziemią na głębokość 5-8 cm. Później całą powierzchnię trawnika powinno się  idealnie wyrównać i ubić. Tego typu efekt uzyskuje się przez kilkakrotne grabienie oraz wyrównywanie terenu na przemian z ugniataniem przy pomocy specjalnego wału o ciężarze ok. 50-70- kg. Kiedy mamy już pewność, że gleba jest wystarczająco ubita, to wyznacznikiem jest przede wszystkim to, że   nie zapada się pod ciężarem człowieka.  Jeżeli chcemy uniknąć usychania trawnika, szczególnie na glebach lekkich, warto przed siewem do gleby dodać również hydrożel. Czym on jest ? to doglebowy absorbent wody, czyli substancja magazynująca wodę. Jej zadaniem jest utrzymanie wilgoci wokół korzeni i zapobieganie usychaniu trawy. Trawniki spełniają w naszych ogrodach różne funkcje, czasem są atrakcyjnym otoczeniem, a czasami miejsce intensywnych zabaw całej rodziny. Mają miejsce w  zacienionych punktach, a inne – w pełnym nasłonecznieniu. Warto właściwie przygotować miejsce pod trawnik trawnik, aby cieszył nas swoim widokiem i spełniał swoje role.

Bardzo istotne jest to, aby zakładając trawnik trzymać się wszystkich zasad odpowiedniego montażu krok po kroku, tak, abyśmy byli w pełni zadowoleni z pięknego trawnika w naszym ogrodzie i mogli cieszyć się jego zadbanym, wspaniałym widokiem. Specjaliści z Krakowa na pewno doradzą nam krok po kroku co robić, aby trawnik prezentował się pięknie.