Przejdź do treści

Zamykanie naczyń a dysfunkcje układu krwionośnego

Choroby naczyniowe, rozumiane są głównie jako choroby naczyń tętniczych, żylnych i limfatycznych. W krajach uprzemysłowionych choroby związane z tętnicami i przepływem krwi z serca są jedną z głównych przyczyn zgonów w populacji. W przypadku chorób naczyń tętniczych rozróżnia się zwężenie lub zamknięcie naczynia lub też rozwarstwienie jego ściany. Wzrost grubości ścian naczyń jest najczęstszym zjawiskiem w chorobie tętnic naczyniowych. Jest to zwykle spowodowane miażdżycą i może prowadzić do całkowitego lub częściowego zamknięcia naczynia.

Naczynia krwionośne i ich zamykanie

zamykanie naczyń ŁódźŻyły to naczynia krwionośne, które przenoszą krew do serca. Choroby żył są bardzo powszechne i należą do chorób stulecia. Wpływają głównie na nogi. Głównymi chorobami żył są żylaki i zakrzepica. Choroby naczyń limfatycznych nazywane są również chorobami naczyniowymi. Tutaj najpoważniejszym problemem jest obrzęk limfatyczny, który powstaje w wyniku zastoju płynu limfatycznego. Zwężenie i ostatecznie całkowite zamknięcie tętniczego naczynia krwionośnego może mieć różne przyczyny. Miażdżyca tętnic jest najczęstszą formą uszkodzenia przepływu krwi. W języku potocznym nazywa się to również stwardnieniem tętnic. Jest to spowodowane reakcją zapalną ściany naczynia. Wiele czynników odgrywa rolę w rozwoju miażdżycy. Należą do nich wysokie ciśnienie krwi, spożycie nikotyny, cukrzyca, brak ruchu lub zaburzenia metabolizmu lipidów. Takie sytuacje należy leczyć. Jeśli kogoś interesuje zamykanie naczyń Łódź posiada klinikę, w której można wykonać takie zabiegi laserowe. Zwężenie tętnic może mieć inne przyczyny niż miażdżyca. Na przykład może to być spowodowane zapaleniem naczyń, uszkodzeniem ściany naczynia przez czynniki zewnętrzne, jak leki, radioterapia, porażenie prądem lub wrodzonym zaburzeniem budowy ściany naczynia. Rozszerzenie i rozwarstwienie naczyń to z kolei nieprawidłowa budowa naczyń występują, gdy destabilizacja ściany naczynia powoduje zwiększenie średnicy naczyń. Rozwarstwienie naczyń krwionośnych wiąże się z rozszczepieniem warstw ich ścian. Ponownie główną przyczyną jest opisana powyżej miażdżyca.

Niezależnie od przyczyny, należy skonsultować się z lekarzem, który uzna, czy zamykanie naczyń może być wykonane na danym pacjencie. Taki zabieg jest nieinwazyjny i można go wykonywać laserem. Powyżej była mowa o nieco bardziej groźnych przypadkach, jednak zabieg można wykonywać również w celach kosmetycznych na przykład na twarzy. Wielu osób z tego skorzystało i są bardzo zadowoleni z tego, że podjęli właśnie taką decyzję.