Przejdź do treści

Wybieramy cienką izolację termiczną

Projektanci domów oraz wykonawcy chętnie sięgają po ciepłe izolacje, natomiast producenci oferują coraz szerszy asortyment. Zastosowanie grubszej warstwy izolacji o typowym współczynniku przewodzenia ciepła w niektórych przypadkach bywa niewskazane albo niemożliwe. W takich sytuacjach warto sięgnąć po takie materiały, które można układać w nieco cieńszej warstwie. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce w przypadku remontu, przebudowy czy w czasie realizacji nietypowych zleceń projektowych. W jakich innych przypadkach może być polecane stosowanie cieńszej izolacji?

Decydujemy się solidną izolację termiczną

solidna cienka izolacja termicznaZdarzają się także przypadki, kiedy konieczne okazuje się skorygowanie błędów wykonawczych oraz architektonicznych, a także zastosowanie materiałów wyróżniających się wysokim poziomem izolacyjności. Może być to bowiem jedyne wyjście, które pozwoli na wykonanie prawidłowego ocieplenia. Niektórzy specjaliści rekomendują stosowanie szczególnie ciepłych materiałów w celu izolowania obiektów, ponieważ cieńsza warstwa zapewnia węższe przegrody oraz większą powierzchnię albo kubaturę. Nowoczesne ciepłe materiały bywają także łączone z tradycyjnymi materiałami do izolacji. Ich właściwości wtedy się uzupełniają, a przegroda jest węższa. Na rynku dostępna jest coraz bardziej bogata oferta izolacji o doskonałych parametrach technicznych. Dobrym wyborem jest solidna cienka izolacja termiczna. Pierwszym takim materiałem są panele próżniowe, które mają najwyższy współczynnik przewodzenia ciepła. Dodatkowo próżnia nie przewodzi ciepła i stanowi najlepszy znany izolator. Najczęściej są używane do izolowania posadzek oraz fasad. Kolejnym rozwiązaniem są maty z aerożelu, które są ciepłym i dość popularnym rozwiązaniem. Niemal cała struktura tego materiału jest zajmowana przez mikroskopijne pory powietrza zamknięte w krzemionkowym szkielecie. Dodatkowo jest odporny na działanie widy i wilgoci, a także stanowi dobry izolator akustyczny. Produkt ten jest często wybierany w przypadku, kiedy konieczne jest naprawienie błędu skutkującego brakiem miejsca na grubszą warstwę izolacji.

Kolejnym rozwiązaniem w kontekście izolacji termicznej są twarde płyty o zamkniętokomórkowej strukturze. Dzięki takiej budowie płyty są niemal w pełni nieprzepuszczalne dla pary wodnej. Dodatkowo są przydatne do ocieplania ścian w systemach ETICS w tych miejscach, gdzie ważny jest każdy centymetr powierzchni. Są to lekkie płyty, które nie obciążają konstrukcji, dodatkowo mogą mieć różnorodne okładziny. Do izolacji nakrokwiowej są natomiast stosowane płyty PIR wykonane z pianki poliizocyjanurowej. Są one oferowane w różnorodnych okładzinach chroniących przed promieniami UV i powietrzem.