Przejdź do treści

Wnętrze w stylu retro

  • przez

Budowanie domu to zawsze dla każdego jakieś poruszenie. Ale zanim wybudujemy coś nowego bywa że na naszej działce jest coś do rozbiórki. Wówczas nie tylko musimy pomyśleć co zrobić z cegłami, które zostały po rozbiórce, ale też być może mogą one zostać wykorzystane do czegoś innego. Przecież nieraz takie cegły którymi kiedyś się budowało można wykorzystać chociażby na zrobienie fajnego grilla. Dzięki temu na pewno zyskamy atrakcyjny grill i nietypowy, a przy tym bardzo solidny i trwały bo takie kiedyś były cegły.

Jak wykorzystać cegłę we wnętrzu?

stare cegły z rozbiórkiTak właśnie kiedyś cegły były bardzo solidne i wytrzymywały nie jedno, a do tego ich kolorystyka była taka niesamowita. Dziś już nie ma takich. Owszem mamy różnorodną, ale to już nie taka jak wtedy prawdziwą cegłę to było od razu widać. Dlatego też warto się zastanowić jeśli wpadnie nam w ręce taka cegła. Bowiem stare cegły z rozbiórki wcale nie muszą być bezużyteczne. Jak już wspomniano są to cegły z odzysku, ale bardzo solidne i jeśli nie zostały uszkodzone, a jest ich sporo może warto gdzieś je umieścić. Nie trzeba od razu z nich coś znowu budować, ale na przykład: można dodać do swojej budowy lub na wykończenie wnętrza co doda naszemu mieszkaniu szyku. Stare cegły bywały tak nietypowego koloru bo ich barwa nie była jednakowa. Teraz nawet wiele osób w swoich mieszkaniach, domach wykorzystują elementy dawnych cegieł taka jakby replikę. Chcieliby upodobnić wygląd do tych dawnych. Z takich cegieł warto robić jakieś elementy wykończeniowe, dlatego powinniśmy dbać o tak wartościowy materiał jakim są stare cegły. Oczywiście wiele osób wyrzuca to na gruz do specjalnych kontenerów, które się wynajmuje w celu wywiezienia w odpowiednie do tego miejsca. Bo jak wiemy segregacja jest ważna, a takie materiały z rozbudowy nie nadają się do takich koszy do jakich wysypujemy nasze śmieci domowe. Dlatego są firmy specjalizujące się w wywozie tak zwanego gruzu. Jednak są też osoby, które doceniają taki materiał i wystarczy zaproponować im sprzedaż naszych cegieł, które są w dobrym jeszcze stanie a na pewno znajdzie się chętny na nie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej cegły z rozbiórki zwłaszcza z dawnych budynków, dzięki temu że były tworzone z odpowiedniej gliny i specjalnie wypiekane posiadały o wiele lepsza konstrukcję niż obecne cegły. Obecnie takie cegły stare są sprzedawane i to naprawde w dobrej cenie można je zakupić wówczas są uważane za retro i właśnie nimi wykańczamy jakąś  ścianę w naszym domu co nadać mu trochę dawnych czasów, ale też nadaje pewnego rodzaju szyku i elegancji. Wykorzystanie jest o tyle szerokie, że można je umieścić w każdym miejscu, czy to kuchnia czy salon.