Przejdź do treści

Tarasy drewniane – piękne i praktyczne

  • przez

Dopiero w trakcie budowy konkretnej konstrukcji można przekonać się o tym, jak wiele szczegółów może mieć w rzeczywistości znaczenie i bezpośredni wpływ na jej wytrzymałość. Tym bardziej że teraz nawet osoby korzystające z drewnianych elementów oczekują, że to, co tworzą, będzie spełniało rygorystyczne wymagania. Podstawowe oczekiwania mogą dotyczyć między innymi tego, że każda z takich konstrukcji ma przetrwać nawet kilka dekad w dobrym stanie. Jak uzyskać taki efekt w przypadku tarasu drewnianego? Znaczenie mają wtedy różne działania podejmowane w trakcie budowy.

Stabilność nowoczesnych tarasów drewnianych

taras drewniany - modrzew syberyjskiNajlepiej jest przed takim poważnym przedsięwzięciem zająć się najpierw gromadzeniem potrzebnych materiałów budowlanych, ponieważ wtedy kolejne etapy można przeprowadzać bez zbędnych przestojów. Tym bardziej że teraz przy wsparciu pracowników ekipy budowlanej zapotrzebowanie na takie materiały można łatwo określić podobnie zresztą jak koszty budowy tarasu. Wiele osób pomimo możliwości wykorzystywania tak zwanych desek kompozytowych oraz innych materiałów wciąż chętnie decyduje się na klasyczne drewno. Jeżeli ktoś rzeczywiście chce, żeby na jego posesji powstał taras drewniany – modrzew syberyjski to doskonały wybór ze względu na jego strukturę. Między innymi warunki, w jakich rośnie ten gatunek drzewa, sprawiają, że deski lub inne elementy powstające z niego w tartakach w czasie obróbki zachowują swój piękny wygląd. Przy budowie tarasu warto montować poszczególne deski wykonane z tego gatunku w taki sposób, żeby pomimo konserwacji naturalny rysunek drewna był dobrze widoczny. Można stosować nawet specjalistyczne oleje Bona, ponieważ występują one w takiej wersji, która pozwala na podkreślenie naturalnych wzorów widocznych na takich deskach. Właściwy montaż desek połączonych z belkami tworzącymi konstrukcję nośną przyczynia się do zdecydowanej poprawy stabilności. Pod belkami powinna znajdować się jednak na przykład betonowa posadzka lub specjalne podkłady.

Możliwości, jeżeli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni pod podłogą tarasu, jest dużo, ale zawsze należy stosować tam materiały izolacyjne takie jak specjalne maty, styropian i tym podobne. W zależności od kształtu budynku, przy którym znajduje się taki taras, można na przykład połączyć konstrukcję dachową z dachem konkretnego budynku. Wtedy woda spływa bez żadnych przecieków. Dobrze wykonana konstrukcja dachowa także wpływa pozytywnie na stabilność takiej przestrzeni wypoczynkowej. W tarasach drewnianych z modrzewia syberyjskiego warto montować także metalowe rynny.