Przejdź do treści

Świece sojowe — ekologiczne metody produkcji

Rewolucja energetyczna sprawiła, że w obecnych czasach większość osób w celu oświetlania pomieszczeń wykorzystuje żarówki. Energooszczędność takiego rozwiązania zależna jest oczywiście od podjęcia właściwego wyboru

, stojąc przy regale z produktami. Odpowiednia decyzja może zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko — mowa oczywiście o mniejszym zużyciu prądu. W ostatnich latach do łask wracają także klasyczne źródła światła, które obecnie dla wielu osób stanowią ciekawą alternatywę. 

W jaki sposób wykonuje się świece sojowe?

świece sojowe ekologiczneProdukty dostępne na sklepowych półkach można skatalogować pod względem składu — lepszy zazwyczaj wiąże się z wyższą ceną. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się świece sojowe ekologiczne i wegańskie. Fenomenalną właściwością tego typu rozwiązania jest pełna biodegradacja za sprawą wykorzystania w procesie produkcyjnym materiałów naturalnego pochodzenia. Warto poruszyć więc to, w jaki sposób są one wykonywane. Ochrona środowiska nie jest prosta, jest to złożony proces, który od wielu lat rozkłada się w czasie. Rozkład jest ciekawym pojęciem, świece wykonane z tego materiału nie zagrażają w żadnym stopniu środowisku. Wosk sojowy jest efektem ubocznym procesu produkcji nasion soi, stanowi on doskonałą bazę do ekologicznych świec zapachowych. Ameryka Południowa jest kontynentem, na którym nasadzone są największe ilości tychże roślin. Działalności, które zajmują się wykonywaniem tego typu produktu, dbają o odpowiednią certyfikację surowca, z którego w dalszym procesie wykonują świece. Co więcej, należy nadmienić, że nie każda uprawa soi jest w pełni zgodna ze środowiskiem naturalnym. Świece dobrej jakości charakteryzują się bardzo krótkim składem, na etykiecie nie powinno znaleźć się nic więcej niż wosk sojowy oraz naturalne aromaty. Firmy, które zajmują się produkowaniem tego typu produktu, zwracają także szczególną uwagę na pojemnik, w który wlewany jest naturalny i stopiony „odpad” — zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się szkło. Tak przygotowany pojemnik doposażany jest o knot wykonany z naturalnych materiałów. W taki oto sposób powstają certyfikowane ekologiczne świece.

Tak jak widać, niekiedy pozostałości z procesu produkcyjnego mogą zostać wykorzystane w słusznym celu — w szczególności podczas produkcji świec. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na skład, wiele produktów znajdujących się na sklepowych półkach bazuje na parafinie, która ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Odpad pochodzący z procesu produkcyjnego ropy naftowej nie jest biodegradowalny. Mając możliwość wyboru zdecydowanie lepiej wybrać produkt pochodzenia roślinnego.