Przejdź do treści

Sprawdzona konstrukcja przyczepek jednoosiowych

Wiedza na temat specyfiki konstrukcji konkretnej maszyny, która ma być w dowolny sposób wykorzystywana na przykład w rolnictwie, jest niezwykle cenna, ponieważ właśnie na podstawie takich informacji można na przykład rzeczywiście określić przydatność konkretnego rozwiązania czy inne równie ważne kwestie tego typu, które moim zdaniem pod żadnym pozorem nie mogą być bagatelizowane. Chciałbym zająć się tutaj przyczepkami rolniczymi, ponieważ ze względu na swoje doświadczenia wiem, na ich temat sporo. Nie należy się tutaj jednak sugerować tylko samą nazwą. 

Przyczepki dla rolników – jakie powinny być?

jednoosiowe przyczepki rolniczeOkreślenie przyczepka rolnicza może być bardzo sugestywne, ale z własnego doświadczenia powiem, że wcale nie musi być to sprzęt sprawdzający się doskonale tylko i wyłącznie w rolnictwie. Tym bardziej że dobrze przygotowana konstrukcja wykonana głównie z metalowych elementów może być uniwersalna. Już Wielokrotnie zdarzyło mi się coś takiego wykorzystywać przy okazji sprzątania ogrodu. Tym bardziej że pod warunkiem połączenia przyczepki z odpowiednim traktorkiem ogrodowym lub innym sprzętem tego typu można naprawdę precyzyjnie manewrować przy odrobinie wprawy. Jednoosiowe przyczepki rolnicze są pod tym względem znakomite właśnie ze względu na jedną oś połączoną z pozostałymi elementami konstrukcji i oponami o odpowiednim rodzaju bieżnika. Tym bardziej że to właśnie od rodzaju bieżnika widocznego na oponie zależy to, czy można się z konkretnym sprzętem tego typu i ładunkiem poruszać nawet po trudnym terenie. Wykorzystywanie czegoś takiego na przykład na drodze publicznej jest jednak możliwe tylko i wyłącznie w przypadku rozwiązania wyposażonego w światła oraz inne układy, co do których szczegóły mogą być różne w zależności od modelu. W każdym przypadku taki sprzęt musi być przecież bezpieczny. Podstawa takiej przyczepki to oczywiście metalowa konstrukcja wykonana z kątowników i powstająca przede wszystkim na zasadzie spawania lub skręcania na śruby, ponieważ to gwarantuje dobrą wytrzymałość całkowitą. 

Do wykonania przyczepki producentowi mogą być potrzebne jeszcze specjalne płyty odporne na działanie wilgoci lub arkusze blachy wykorzystywane do tworzenia każdej z czterech burt. Te elementy montuje się na zawiasch lub innych mechanizmach, które umożliwiają demontaż, ponieważ taka możliwość zwiększa możliwości załadunkowe całej gotowej przyczepki. Ze względu na ocynkowane metalowe elementy przyczepkę jednoosiową rolnik może z łatwością utrzymać w czystości na przykład przy użyciu myjki ciśnieniowej.