Przejdź do treści

Sposoby na usunięcie nalotu z kostki

Dla wielu z nas bardzo ważne są wrażenia estetyczne, których doświadczamy nie tylko w ramach zwiedzania muzeów, pięknych miejsc czy jedzenia wybornych posiłków. To również rzeczy nas otaczające, które często są najbardziej podstawowymi elementami do życia. Dlatego nikt z nas nie lubi nalotu, który pojawia się na świeżo ułożonej kostce brukowej. W związku z tym poszukujemy sposobów na ich usunięcie, aby nasza prywatna przestrzeń nie tylko prezentowała się doskonale, ale również po to, aby nie irytowały nas nieregularne plamy powierzchni.

Sposoby na usunięcie nalotu z kostki brukowej

skuteczne usuwanie wykwitów z kostki brukowejKiedy planujemy budowę estetycznie wyłożonej nawierzchni z kostki brukowej dookoła naszej domowej przestrzeni bardzo często jesteśmy nieświadomi, iż kostka ta może nalecieć białym wapnem. To całkowicie naturalny proces, gdyż do tworzenia kostek używa się wapnia, który zostanie wydzielony jako osad wapienny, co jest całkowicie naturalnym efektem, ponieważ  powstaje w wyniku stabilizowania się i twardnienia betonu w reakcji na działanie zmiennych warunków pogodowych. Drugim powodem występowania nalotu może być złe przystosowanie podbudowy pod kostkę brukową. Mimo to kostka chodnikowa jest jedną z najtrwalszych i najlepiej wyglądających form podłoża, która będzie odporne na intensywne użytkowanie. Dlatego warto wpierw poszukać metod, dzięki którym skuteczne usuwanie wykwitów z kostki brukowej będzie dla nas banalnie prostą czynnością. Warto jednak wiedzieć, iż nalot ten powinien samoistnie zniknąć po kilku miesiącach. Oczywiście, jeśli mamy taką potrzebę możemy przyspieszyć proces zanikania. Pierwszym sposobem będzie regularne mycie kostki myjką ciśnieniową, które możemy łączyć z piaskowaniem. Przy tym należy uważać przy drugiej metodzie, która może zniszczyć strukturę kostek. W związku z tym warto zaopatrzyć się w specjalny płyn do usuwania wykwitów. Do ługowania, bo o nim tu mowa, wykorzystuje się zazwyczaj niskoprocentowy roztwór kwasu octowego, solnego lub mrówkowego, co zapewni nam o wiele szybszą pracę.

Usuwanie brzydkich plam pojawiających się niemal od razu po ułożeniu bruku przed domem może być dla wielu z nas priorytetowym zadaniem. W końcu plamy te nie wyglądają nazbyt korzystnie, przez co mogą być irytującym elementem nowego podjazdu czy chodnika do domu. Warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i preparaty pozwalające na szybkie usunięcie białych wykwitów. Jeśli jednak jesteśmy cierpliwi to po kilku miesiącach plamy samoistnie powinny zaniknąć, a szczególnie na otwartej przestrzeni.