Przejdź do treści

Sens ogrzewania hali magazynowej

  • przez

Teraz skutecznie ogrzewamy budynki o naprawdę różnym przeznaczeniu, ponieważ takie działania nie muszą być już ograniczone tylko i wyłącznie do typowych budynków mieszkalnych. To oczywiste, że w miejscu, w którym swoje obowiązki zawodowe przez wiele godzin kilka dni w tygodniu wykonują różni ludzie, też powinny panować właściwe warunki. Pojęcie właściwych warunków w tym konkretnym przypadku może dotyczyć między innymi kwestii związanych z temperaturą. Żeby ogrzewać halę magazynową, warto jednak wcześniej zadbać o kilka istotnych detali.

Ważne rozwiązania w halach magazynowych

ogrzewanie hali magazynowejWłaściwe dopasowanie rodzaju ogrzewania, które ma skutecznie podnosić temperaturę w takim miejscu, jest oczywiście kluczowe i tutaj decyzję powinno się podejmować przy wsparciu doświadczonych ekspertów. Jednym z podstawowych rozwiązań jest wykorzystywanie tak zwanego centralnego ogrzewania składającego się między innymi z odpowiedniego pieca na pellet lub ekogroszek. Podobnych możliwości może być więcej, bo dużo zależy również od lokalizacji konkretnej hali i sytuacji finansowej firmy. Przecież istnieje możliwość ogrzewania czegoś takiego gazem. Ogrzewanie hali magazynowej wpływa nie tylko na samopoczucie pracowników, ale też na wszystkie produkty przechowywane w konkretnym magazynie. Czasami na ich właściwości temperatura także może mieć istotny wpływ. Z tego powodu w instalacjach grzewczych powinny znajdować się termometry oraz czujniki, ponieważ wtedy takie instalacje wyłączają się, kiedy temperatura osiągnie ustawiony poziom. Pozwala to również skutecznie oszczędzać cenny materiał opałowy. W przypadku takich instalacji sposobów na obniżenie kosztów jest więcej, ponieważ już na etapie projektowania konkretnej hali można zadbać o właściwe rozwiązania związane z izolacją ścian oraz posadzki. W tym celu poza standardowymi rozwiązaniami takimi jak duże płyty styropianu mogą być wykorzystywane również specjalne płyty wykonane z arkuszy blachy i grubej warstwy pianki poliuretanowej, ponieważ jest to znakomity izolator.

Nowoczesne ogrzewanie czegoś takiego może funkcjonować również w oparciu o energię elektryczną. Tym bardziej że jej alternatywne źródło mogą stanowić panele fotowoltaiczne lub specjalne wiatraki. Takie rozwiązania pozwalają dbać o środowisko i utrzymywać niskie koszty produkcji lub tak jak w tym przypadku magazynowania. Żeby ogrzewać halę magazynową, trzeba właściwie zaplanować rozmieszczenie wszystkich grzejników lub innych elementów, ponieważ to również ma widoczny wpływ na skuteczność całego systemu.