Przejdź do treści

Sauny parowe – dlaczego są wytrzymałe?

 

Ze względu na ukończony kierunek studiów pojęcie wytrzymałość i kojarzy mi się przede wszystkim ze stalą lub innymi mocnymi materiałami. Nie zawsze musi się ono jednak odnosić tylko i wyłącznie do wytrzymałości w kontekście tego, co można zweryfikować przy użyciu specjalistycznych maszyn wytrzymałościowych. Wytrzymałe sauny domowe są znakomitym przykładem, żeby to pokazać i wyjaśnić. Są to przecież rozwiązania wykonane z uwzględnieniem drobnych detali i indywidualnych potrzeb klienta. Dlatego każda nowoczesna sauna może być inna.

Podstawowe fakty o konstrukcji saun domowych

wytrzymała domowa sauna parowaGłównym materiałem wykorzystywanym do tworzenia nowoczesnych saun jest drewno. Jakie są tego powody? Drewno w przeciwieństwie do innych materiałów będzie w takich warunkach, to znaczy w dużej wilgotności i wysokiej temperaturze wyjątkowo bezpieczne dla wszystkich użytkowników tego wspaniałego miejsca. Poza tym dzięki zastosowaniu różnych gatunków drewna producenci klienta saun mogą swobodnie wybierać spośród takich desek, które mają różny naturalny rysunek w zależności od gatunku, tego, gdzie rosło konkretne drzewo i wielu innych szczegółów. Wytrzymała domowa sauna parowa powinna być oczywiście wyposażona w odpowiedni ławki, ponieważ wtedy można tam komfortowo i długo przebywać. Czas przebywania w takiej saunie ze względów zdrowotnych powinien być dokładnie kontrolowany, więc istotnym elementem wyposażenia będzie tutaj, chociażby klepsydra z piaskiem. Jest ona wykonana przede wszystkim z drewna i szkła. To jednak nie koniec, ponieważ skład praktycznie każdej sauny parowej musi wchodzić również instalacja kominowa umożliwiająca odprowadzanie gazów powstających w piecu wykorzystywanym przede wszystkim do ogrzewania kamieni lub po prostu podgrzewania wody tak, żeby powstawały odpowiednie ilości pary. W każdym przypadku ten piec będzie konstrukcją solidną i wyjątkowo prostą w obsłudze, ponieważ żeby podnosić tam temperaturę, wystarczy dokładać do paleniska kawałki drewna i kontrolować ilość docierającego tam z powietrzem tlenu.

Przyglądając się saunom parowym, warto zwrócić uwagę również na precyzyjnie wykonane piękne drewniane drzwi. Ze względu na właściwie zestawienie materiałów oraz fakt, że drewniane deski są często frezowane i w ten sposób łączone ze sobą na zasadzie pióro i wpust można mówić o doskonałej wytrzymałości nawet po długich latach eksploatacji. Musi być tam też właściwie wykonana instalacja doprowadzająca tlen. Koszty budowy czegoś takiego będą zależały między innymi od gatunków wykorzystanego drewna.