Przejdź do treści

Rozpoznawanie dobrego betonu

  • przez

Sposobów oraz powodów, dla których beton nakładany jest na różne powierzchnie, można wskazać naprawdę dużo. Nawet osoby, które nie są na co dzień związane z branżą budowlaną, powinny doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że przy większych przedsięwzięciach związanych z takim poważnym zadaniem należy wykorzystać odpowiednie rozwiązanie, ponieważ tylko i wyłącznie wtedy coś takiego może być szybko i skutecznie zakończone. Z betonem natryskowym powinni oczywiście pracować eksperci, ponieważ to oni mają konieczne doświadczenie.

Skutki natrysku betonu

dobry beton natryskowyJuż samo określenie używane w stosunku do tego rodzaju betonu jest bardzo sugestywne. Przecież słowo natryskowy od razu sugeruje, że powinien on być nanoszony na konkretną powierzchnię w odpowiednich warunkach i oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o właściwe ciśnienie. Samo ciśnienie to zdecydowanie za mało, ponieważ często ta powierzchnia podobnie zresztą jak sam beton powinna być dobrze przygotowana. Przygotowywanie powierzchni bez względu na jej specyfikę czy kształt polega praktycznie zawsze na precyzyjnym czyszczeniu oraz pokrywaniu warstwą wody. Wtedy zwykle taki beton lepiej i szybciej wiąże, a o to przecież chodzi. Dobry beton natryskowy w przypadku nakładania go na mokro musi mieć odpowiednią konsystencję. Żeby udało się to uzyskać, trzeba zastosować wodę w odpowiednich proporcjach. Powinien być to beton rzadki, ponieważ wtedy po dotarciu na konkretną powierzchnię może on precyzyjnie uzupełnić wszelkie możliwe zakamarki. Działania związane z wykorzystywaniem tej nowoczesnej technologii są bowiem w praktyce realizowane między innymi po to, żeby naprawiać konkretne powierzchnie i nadawać im ładny wygląd. Taka technologia pozwala na utrzymanie niskich kosztów przedsięwzięcia, ponieważ doświadczony operator może na przykład decydować o tym, jaka ma być grubość nałożonej warstwy. Konieczna jest zawsze wtedy rzetelna wiedza.

Nie powinna być ona zbyt gruba, żeby nie dochodziło do spływania betonu przed jego zaschnięciem w konkretnym miejscu. W tym przypadku dobry beton to także substancja pozbawiona wszelkich grudek oraz pęcherzyków powietrza. Do ważnych informacji o dobrym betonie natryskowym można bez wątpienia zaliczyć również to, że czasami może być on wsypywany do takiego nowoczesnego urządzenia w postaci sypkiego proszku. Woda też będzie tutaj potrzebna, ponieważ to ona umożliwia łączenie składników, ale do jej dodania dochodzi dopiero w momencie wydostawania się tego proszku z końcówki tego urządzenia.