Przejdź do treści

Rodzaje urządzeń do ozonowania

W zależności od zakresu zastosowania rozróżnia się cztery rodzaje urządzeń i są to ozonator do użytku domowego, przemysłowy, medyczny i generator ozonu samochodowego. Każde z tych urządzeń służy do innych, chociaż podobnych celów, lecz ma zastosowanie w zupełnie różnych warunkach. Zastanówmy się nad tym co jest różnicą pomiędzy czterema wymienionymi urządzeniami.

Różnice pomiędzy urządzeniami do ozonowania powietrza

urządzenie do ozonowania powietrzaOzonatory domowe są szczególnie przydatne w małych pomieszczeniach, biurach, mieszkaniach. Wytwarzają ograniczoną ilość ozonu. Służą do dezynfekcji powietrza i wody. Urządzenia przemysłowe działają podobnie. Ale tutaj odkażamy żywność w tym owoce i warzywa z pestycydów i innych chemikaliów. Urządzenia medyczne są stosowane w terapii ozonem. Przydają się także do dezynfekcji po zabiegach. Urządzenia samochodowe zaś działają w połączeniu z instalacją pojazdu i służą do dezynfekcji jego wnętrza. Te urządzenia nie różnią się niczym od generatorów ozonu do domu, z wyjątkiem tego, że ich wydajność jest nieco niższa. Jeśli chcemy zainwestować w urządzenie do ozonowania powietrza, przede wszystkim należy sprawdzić, czy urządzenie jest certyfikowane. Co to oznacza? Oznacza to to, że zostało przebadane pod kątem bezpieczeństwa i zgodności z normami higienicznymi. Koniecznie trzeba zapoznać się ze specyfikacjami technicznymi. Jeśli instrukcje nie określają wydajności ani maksymalnego dopuszczalnego czasu użytkowania, takie urządzenie nie jest zalecane do użytku. Niebezpieczne jest włączanie urządzenia w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności powietrza oraz w pobliżu gazów wybuchowych lub źródła ognia. Do środków ostrożności należy również nie naruszanie warunków pracy określonych w instrukcji. Ani ludzie, ani zwierzęta nie powinny przebywać w pomieszczeniu z działającym ozonatorem. Po ozonowaniu pomieszczenie należy dokładnie przewietrzyć. Zaletą ozonatora jest jego zdolność do dezynfekcji wody, powietrza, żywności i wielu innych. Urządzenie usuwa niepożądane zapachy, takie jak dym tytoniowy czy zapachy gotowania.

Dezynfekcja powietrza, wody, pomieszczeń, towarów, odzieży roboczej, owoców ozonem nazywana jest ozonowaniem. Technologia jest najbardziej ekonomiczną, wydajną, przyjazną dla środowiska spośród istniejących metod oczyszczania powietrza, dezynfekcji, usuwania obcych zapachów w pomieszczeniach. Ozonowanie to rodzaj usługi, która w obecnej sytuacji może pomóc w pozbyciu się wirusa. Dziś możemy sami kupić urządzenie, które będzie miało zastosowanie w domu lub w aucie.