Przejdź do treści

Rodzaje hamulców silników elektrycznych

W dzisiejszym przemyśle coraz więcej czynności wykonują za ludzi maszyny. nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ automatyzacja przyczynia się do znacznego zoptymalizowania procesów produkcyjnych, a co za tym idzie do zwiększenia zysków, które chcemy osiągać z pracy naszego przedsiębiorstwa. Dlatego coraz więcej firm inwestuje w zaawansowane maszyny przemysłowe, co sprawia, że możliwe jest szybkie produkowanie różnego rodzaju towarów w naprawdę dużych ilościach.

Silniki elektryczne muszą posiadać odpowiednie hamulce

hamulec do elektrycznego silnikaWiele z tych maszyn napędzanych jest silnikami elektrycznymi. Jest to obecnie najbardziej popularna forma napędzania maszyn przemysłowych, ponieważ nie stosuje się już w przemyśle maszyn spalinowych, które są o wiele droższe i bardziej skomplikowane w wykorzystaniu. Silniki napędzane energią elektryczną są w miarę proste w budowie oraz w obsłudze i każdy poradzi sobie z pracą przy nich, nawet osoby, które nie mają pojęcia na temat mechaniki i elektryki. Musimy wiedzieć o tym, że każdy silnik elektryczny posiada swój własny hamulec. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie nie tylko pracy silnika, ale tez zmniejszenie obrotów maszyny. Często samo zmniejszenie ilości mocy dawanej silnikowi nie wystarczy, aby szybko zmniejszyć obroty maszyny i w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie hamulca. Dzięki odpowiedniemu układowi sterującemu dzieje się to samoczynnie, często wystarczy jedynie zmienić wartość na potencjometrze. Warto o tym pamiętać. Hamulców można użyć tez na przykład w sytuacji, gdy chcemy zmienić kierunek obrotu naszego silnika, co też często ma zastosowanie w przemyśle i produkcji, na przykład w sytuacji, gdy maszyna się zatnie i chcemy ją wycofać, aby móc coś poprawić. Jeżeli interesuje nas hamulec do elektrycznego silnika to warto wybrać rozwiązanie od sprawdzonego producenta. W naszym kraju nie brakuje firm, które zajmują się produkcją tego typu elementów. Na pewno uzyskamy wszystkie niezbędne informacje dotyczące parametrów takiego urządzenia oraz jego specyfikacji technicznej.

Coraz więcej firm i przedsiębiorstw stawia na automatyzację. Jest to możliwe dzięki temu, że dostęp do maszyn, szczególnie tych napędzanych energią elektryczną, jest dzisiaj bardzo powszechny. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy decydować się na tego typu krok, jakim jest rozwój naszego przedsiębiorstwa. Każdy silnik elektryczny musi mieć sprawny hamulec i warto zadbać o to, gdy będziemy dokonywać cyklicznego przeglądu naszych urządzeń technicznych, co jest bardzo ważne.