Przejdź do treści

Praktyczne zastosowanie metody hipnozy

Hipnoza oznacza stan transu, który charakteryzują się określoną aktywnością mózgu. Nie jest jednak wcale tak prosto wprowadzić daną osobę w stan głębszej hipnozy. Potrzeba do tego odpowiedniego przygotowania. Podczas sesji terapeutycznej z udziałem technik hipnotycznych pacjent doznaje wyjątkowych wrażeń, zmienia się również sposób postrzegania przez niego otaczającej rzeczywistości. Zniesione zostają także mechanizmy obronne.

Nauka hipnozy powinna być prowadzona przez praktyków

jak nauczyć się hipnozy w praktyceHipnoza medyczna cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. To bezpieczna metoda, jeśli chcemy spróbować innych form terapii. W stanie transu świadomość pacjenta jest zmieniona, bodźce docierają do nie z opóźnieniem, zmieniają się również jego parametry fizjologiczne. W stan hipnozy można wprowadzić za pomocą określonych technik. Najpopularniejszą z nich jest skupianie się na danym obiekcie, który jest ruchomy bądź też nieruchomy. Inną techniką jest liczenie oddechów i skupianie się na spokojnym głosie terapeuty. Wielu specjalistów zastanawia się, jak nauczyć się hipnozy w praktyce. Z cała pewnością na samym początku trzeba poznać teoretyczne podstawy tej metody. Potem przychodzi czas na praktyczne ćwiczenia. Podczas specjalistycznych szkoleń kursanci dowiadują się także, ze najważniejsza jest dobra relacja z pacjentem. Terapeuta na samym początku powinien przeprowadzić rozmowę konsultacyjną, podczas której wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Pacjent mówi również o swoich oczekiwaniach oraz problemach, z jakimi się zmaga. Hipnoz a z pewnością nie jest dla każdego. Nie powinni z niej korzystać pacjenci cierpiący na różnego rodzaju psychozy. Co ciekawe, terapię za pomocą hipnozy odradza się się również kobietom będącym w pierwszym trymestrze ciąży. W trakcie sesji terapeutycznej mogą wyzwolić się bardzo silne emocje, a te nie są korzystne dla rozwoju dziecka. Hipnoza znakomicie sprawdza się natomiast w przypadku leczenia stresu pourazowego, depresji oraz nałogów. Korzystają z niej również pacjenci cierpiący z powodu zaburzeń dysocjacyjnych.

Podczas hipnozy pacjenci są spokojnie- uspokaja się ich oddech, jednocześnie następuje zmiana percepcji oraz myślenia. Taka osoba jest wówczas bardziej podatna na sugestie płynące z ust terapeuty. Istnieją rozmaite techniki hipnotyczne, o których warto pokrótce wspomnieć. Popularna jest metoda, która polega na skupieniu wzroku na jakimś konkretnym przedmiocie lub punkcie na ścianie. Pacjent całkowicie skupia się na jednej rzeczy, dzięki czemu zapomina o jakichkolwiek innych bodźcach płynących z otoczenia.