Przejdź do treści

Maszynowe układanie kostek – czy to możliwe?

  • przez

O istnieniu wielu zaawansowanych technologicznie maszyn do tej pory nie miałem pojęcia, bo tak to już jest, że człowiek zaczyna się czymś interesować dopiero, wtedy gdy potrzebuje czegoś konkretnego i jest to zjawisko bardzo częste. Mnie to doprowadziło do poznania pewnych szczegółów związanych z funkcjonowaniem maszyn układających polbruk. Ze względu na to, że planuje właśnie takie przedsięwzięcie w najbliższej przyszłości, te informacje traktuje naprawdę poważnie. Mogą się one przydać każdemu, ponieważ kostki brukowe zdecydowanie zyskują na popularności i ta tendencja się utrzyma.

Sterowanie maszyną układającą kostkę

maszyna do układania kostekDo obsługi takiego pojazdu podobnie zresztą jak w przypadku wielu innych maszyn należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Warto wyjaśnić jednak, że został on przez producenta zbudowany w taki sposób, aby nawet początkujący operator mógł poszczycić się dobrym wynikiem, jeżeli chodzi o ilość ułożonej w ciągu jednego dnia kostki brukowej. Maszyna ma oczywiście tutaj koło zamienne znaczenie, ponieważ to ona będzie układała w sposób bezpośredni tę kostkę, ale zawsze należy wziąć pod uwagę również wiele szczegółów związanych z wcześniejszymi przygotowaniami do takich działań. Maszyna do układania kostek musi być oczywiście wyposażona w silnik spalinowy, bo to on stanowi tutaj główne źródło napędu. Maszyny różnią się od siebie między innymi elementami, które będą w sposób bezpośredni chwytały konkretnej kostki, ponieważ niektóre są tak zbudowane, że mogą sobie skutecznie poradzić z tym zadaniem nawet w sytuacji, kiedy te kostki są źle ułożone na palecie. Żeby właściwie układać coś takiego operator po podniesieniu kostek z konkretnej palety, musi właściwie podjechać do brzegu układanego chodnika lub czegoś podobnego. Ewentualne braki lub nierówności, ale błyskawicznie radzi sobie z tym drugi pracownik. Musi on bowiem dobijać kostki tak, żeby znalazły się we właściwej pozycji. Maszyna może być z powodzeniem wykorzystywana przy kostkach o naprawdę różnej grubości.

Jest bowiem tak przygotowana, aby mogła bez najmniejszego problemu jednocześnie podnieść naprawdę duży ciężar. Długie ramię tej zaawansowanej maszyny także stanowi ogromną zaletę, bo wtedy pracownik nie musi dojeżdżać do samego końca chodnika. Kostki w czasie układania maszynowego nie żadnemu uszkodzeniu. Jeżeli komuś zależy na tym, by na konkretnej powierzchni widoczny był określony wzór, to kostki o różnych kolorach musi ułożyć już na palecie. Przyglądając się maszynom układającym kostki, można z łatwością wyciągnąć zdecydowanie więcej podobnych wniosków.