Przejdź do treści

Łatwy sposób na eksportowanie towarów do Chin

Nie wiedzieć czemu polskie firmy i zakłady produkcyjne wciąż mają obawy przez ekspansją ze swoją ofertą na rynek azjatycki. Tym czasem nie ma najmniejszych podstaw do obaw, a rynek chiński określany jest rynkiem miliarda konsumentów. Tak ogromnego rynku zbytu jak Chiny nie można absolutnie pominąć, jeśli planuje się międzynarodowy rozwój firmy czy też przedsiębiorstwa. Samo określenie, że handluje się z Chinami brzmi bardzo prestiżowo i tak globalnie.

Najpierw trzeba znaleźć w Chinach odbiorców

hurtowy export do chinNie będziemy mogli zacząć eksportować swoich towarów na Chiny jeśli nie znajdziemy tam odbiorców. W tym kraju obecnie największe zapotrzebowanie jest na materiały budowlane oraz niektóre artykuły spożywcze. Każdy producent, który myśli o eksportowanie swoich produktów do Chin musi się najpierw w tym kraju pokazać. I dlatego właśnie można skorzystać z targów branżowych organizowanych w tym kraju regularnie co kilka miesięcy. Wysyłając swoje towary na targi nie musimy odprowadzać opłat celnych, bo możemy skorzystać z tak zwanej odprawy tymczasowej. Nasze towary nie mogą wtedy przebywać na terenie Chin dłużej niż trzy miesiące. Możemy je również od razu sprzedać na targach, a wtedy chiński urząd nałoży na nas dodatkowe opłaty celne. W każdym razie znalezienie odbiorców jest pierwszym krokiem do ekspansji na ten gigantyczny rynek. A gdy już będziemy mogli zacząć hurtowy export do Chin to wówczas dopiero trzeba zapoznać się z wszystkimi przepisami związanymi z eksportem. Pamiętajmy, że jest to procedura, która wymaga spełnienia szeregu formalności. O wszystkim można przeczytać na odpowiednich stronach izb gospodarczych i handlowych. Dla tych, którzy są odpowiedzialni w przedsiębiorstwach za zorganizowanie eksportu do Chin organizowane są również szkolenia, w których warto wziąć udział. Można się wówczas dowiedzieć wszystkiego na temat prawidłowego eksportu do Chin i to jest najprostszy sposób na to, żeby cały proces eksportu przebiegał zgodnie z polskim i chińskim prawem.

Na pewno to nie jest tak, że można sobie ot tak po prostu wysłać transport towaru do chińskiego kontrahenta, którego wcześniej pozyskaliśmy. Trzeba spełnić szereg norm i przepisów, wypełnić wszystkie dokumenty i zrealizować wszystkie wymagane formalności. O pomoc w zorganizowaniu eksportu można również poprosić agencję celną, której pracownicy mają wszystkie przepisy w przysłowiowym małym palcu. Pomoc fachowej agencji celnej może być naprawdę nieoceniona, bo jej pracownicy pomogą nam z całą dokumentacją i formalnościami celno-skarbowymi.