Przejdź do treści

Kosz wykończenia domu jest dzisiaj wielką niewiadomą

Czy można dzisiaj oszacować koszty wykończenia nowo wybudowanego domu? No cóż, z jednej strony odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale z drugiej strony może się okazać to naprawdę trudnym zadaniem. Wszystko dlatego, że popyt na usługi budowlane, remontowe i na materiały jest dzisiaj tak ogromny, że nie spodziewali się go nawet najwyższej klasy analitycy. I jakiekolwiek próby oszacowania kosztów prac wykończeniowych mogą spełzać na niczym, jeśli ceny nadal będą tak szybko rosnąć. Na pewno taki koszt wyliczyć mogą tylko najlepsi rzeczoznawcy.

Można zlecić operat szacunkowy kosztów prac wykończeniowych

koszt wykończenia domu GdańskNa temat kosztów prac budowlanych i wykończeniowych najwięcej wiedzą rzeczoznawcy, którzy wykonują tak zwane operaty szacunkowe dla instytucji finansowych. Są to ludzie, którzy rzadko kiedy mylą się w swoich wycenach. Nawet w dzisiejszych czasach, gdy ceny gwałtownie rosną, operaty szacunkowe rzeczoznawców są z reguły bardzo trafione. Dlatego jeśli ktoś chciałby poznać koszt wykończenia domu Gdańsk to powinien zgłosić się w tej sprawie właśnie do rzeczoznawcy nieruchomości. A powiedzmy sobie szczerze, że wielu ludziom taki operat jest niezbędny – na przykład do uzyskania kredytu na wykończenie nowo budowanego domu. Finansując swoją budowę gotówką może się okazać, że tej gotówki na wykończenie już zabraknie. I wtedy właśnie można wziąć kredyt hipoteczny, ale jego wysokość zostaje ustalona właśnie na podstawie operatu szacunkowego. Nawet jeśli chcemy wziąć zwykły kredyt bez zastawiania hipoteki to i tak musimy przecież wiedzieć ile pieniędzy będziemy potrzebować, żeby swój dom wykończyć. Nikt samodzielnie nie jest w stanie wyliczyć kosztów prac wykończeniowych, ponieważ do tego potrzebna jest ogromna wiedza dotycząca cen usług i materiałów budowlanych. Zatem jeśli potrzebna jest wiedza na temat kosztu wykończenia nowo budowanego domu najlepiej jest udać się po wycenę do rzeczoznawcy nieruchomości. W ten sposób możemy poznać realne koszty powiększone o prognozy dotyczące wzrostu cen.

Ci, którzy budują dom za zaoszczędzone pieniądze, na pewno chcieliby znać dokładne koszty zarówno prac budowlanych jak i wykończeniowych. Jeśli na wykończenie trzeba wziąć kredyt to bardzo istotne jest, żeby prawidłowo oszacować potrzebną na ten cel kwotę. Jeśli weźmiemy za mało kredytu to nie dość, że po prostu braknie nam pieniędzy to potem może nam również zabraknąć zdolności kredytowej na kolejną pożyczkę. A poza tym to każdy, kto się buduje, woli przecież wiedzieć ile go to wszystko będzie dokładnie kosztować.