Przejdź do treści

Korzystamy z sensora Gateway

Poszukując nowoczesnych oraz innowacyjnych rozwiązań do własnego domu, warto wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania urządzeń do bezprzewodowej kontroli otwarcia drzwi czy okien. Każde naruszenie czujnika, takie jak otwarcie albo zamknięcie, powoduje natychmiastową aktualizację stanu urządzenia w aplikacji. Możliwe jest wykorzystanie tego rozwiązania do budowy systemów alarmowych czy włączania oświetlenia w momencie wejścia do danego pomieszczenia. Lista atutów tego rozwiązania jest znaczna i warto je poznać lepiej.

Nowoczesne sensory ZigBee

sensor gateway zigbeeCzujniki otwarcia i zamknięcia są prostymi w montażu urządzeniami, które zajmują bardzo mało miejsca. Mogą zostać zamontowane nie tylko na drzwiach czy oknach, ale jednocześnie w sejfach i szufladach, co powoduje, że czujnik jest znacznie bardziej użyteczny. Istnieje również możliwość stworzenia różnych scen powodujących, że nieruchomość stanie się domem inteligentnym. Korzystnym wyborem jest sensor gateway zigbee. Po połączeniu z ZigBee Hub możliwe jest otrzymywanie powiadomień, kiedy znajdujemy się poza domem, natomiast okno albo drzwi zostaną otwarte. Pozwoli to między innymi wykryć intruza na czas. Dodatkowym walorem jest możliwość zdalnego sterowania, które zapewnia bezpieczeństwo domu przez cały czas. Możliwe jest również udostępnianie sterowania czy śledzenie zapisów historii, a sama instalacja jest bardzo prosta. Wystarczy przymocować jeden z elementów do drzwi albo okna, natomiast drugi do ramy albo do okna przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej. Niezwykle ważny dla klientów bywa także niski poziom zużycia energii, a także uzyskiwanie ostrzeżenia o niskim poziomie naładowania baterii. Średni czas pracy baterii to rok. Sam protokół działa na częstotliwości 2.4 GHz, a także umożliwia łączność MESH, polegającą na tym, że każde z urządzeń ZigBee działa jako przekaźnik dla kolejnych urządzeń. Wykorzystanie bramki oraz urządzenia ZigBee pozwala na znacznie dłuższe przechowywanie danych parametrów, a także historii urządzenia.

W przypadku nowoczesnych sensorów historia otwarcia drzwi, historia temperatur, a także historia wykrywania duchu mogą być zapisane na miesiące wstecz. W przypadku zmiany stanu, urządzenia korzystające z protokołu ZigBee łączą się z centralką w 0,2 sekundy, natomiast urządzenie WiFi potrzebuje około 5 kolejnych sekund, aby podłączyć się do sieci po zmianie stanu. Z tego powodu urządzenia ZigBee mają znaczną przewagę w przypadku automatyzacji reguł inteligentnych. Większość ze skonfigurowanych automatyzacji wykonywana jest na lokalnej bramce, a nie w Chmurze. Powoduje to znaczną oszczędność czasu wykonania reguły.