Przejdź do treści

Korzystamy z metody iniekcji krystalicznej

Przez wiele osób pojęcie iniekcji jest kojarzone z zastrzykiem i wprowadzaniem do tkanki leku. W zasadzie na tej zasadzie działania opiera się także iniekcja murów. Choć nie są w tym celu wykorzystywane strzykawki, to wielu osobom nie mającym wiedzy na temat wilgoci w budynkach, takie zobrazowanie pozwala na zrozumienie procesu osuszania materiałów metodą iniekcji krystalicznej. Metoda ta zyskała na popularności po powodziach, które nawiedziły Polskę w 1997 roku. Co jeszcze warto wiedzieć na temat jej działania i skuteczności?

Właściwie wykonana iniekcja krystaliczna

niezawodna metoda iniekcji krystalicznejW wielu przypadkach zawilgocone mury to efekt podciągania wody z gruntu, który może powodować nawet trwałe uszkodzenia nieruchomości. Stosowana w tym przypadku iniekcja krystaliczna jest metodą wysoko skuteczną i jednocześnie najtańszym sposobem osuszania wilgotnych murów, która nie wymaga wstępnego osuszania czy naruszania konstrukcji budynku. Rozwiązanie to także wyróżnia się jako ekologiczne. Dobrym wyborem jest niezawodna metoda iniekcji krystalicznej. Wilgoć może pojawiać się zarówno w starych budynkach, jak i nowych, a to przekłada się na ryzyko rozwoju grzybów oraz pleśni. Powodem wilgoci może być brak izolacji lub jej uszkodzenia, a także nieprawidłowa wentylacja czy wysoki poziom wód gruntowych. To właśnie w przypadku podciągania wód gruntowych przez ściany, czyli tak zwanego zawilgocenia kapilarnego, skutecznym rozwiązaniem jest iniekcja krystaliczna. Jest to metoda polegająca na wytworzeniu blokady przeciwwilgociowej, która nie wymaga naruszania konstrukcji. Dodatkowo ciecz kapilarna wykorzystywana jest jako droga do penetracji, natomiast w dalszym etapie także do krystalizacjo. Ma ona za zadanie uszczelnienie porów oraz kapilarów, czyli mikrokanalików występujących w materiale budowlanym. W ten sposób powstaje skutecznie działająca warstwa, która odcina podciąganie wody gruntowej, na zasadzie działania izolacji poziomej. Jest więc to bardzo skuteczna metoda.

Cena samej iniekcji krystalicznej, stosowanie w tym celu ekologicznych materiałów, a także łatwość jej wykonania sprawiają, że jest to najpopularniej stosowana metoda osuszania wilgotnych nieruchomości. Metoda ta polega na wstrzyknięciu w głąb muru specjalnego preparatu, który pod wpływem działania wody ulega krystalizacji oraz powoduje odcięcie drogi gruntowym wodom. Płyny do iniekcji krystalicznej są wytwarzane na bazie silikatów, a ich krystalizacja następuje poprzez działanie związków alkaicznych. Nie wydzielają szkodliwych oparów i gazów.