Przejdź do treści

Klasy obciążeń odwodnień betonowych z kratką

Elementy wykonane z betonu są często wykorzystywane w architekturze miejskiej. Materiał ten charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością, a poza tym doskonale wpasowuje się w obecność chodników i asfaltowych jezdni. Odwodnienie betonowe z kratką sprawdza się z tego powodu doskonale jako mało widoczny sposób na skuteczne odprowadzanie wody opadowej, która strumieniami zaczyna spływać do kanalizacji lub wsiąkać w grunt. 

Różnice między poszczególnymi odwodnieniami betonowymi z kratką

odwodnienia betonowe z kratkąW miejscach takich jak parkingi, place, dziedzińce, place zabaw, podjazdy czy lotniska niezbędne jest odprowadzanie wody opadowej. Kiedy pozostaje ona na powierzchni w dużych ilościach, może mieć bardzo szkodliwy wpływ na estetykę, a także właściwości materiału, który może zacząć szybciej się zużywać. Z tego powodu często stosowane są odwodnienia betonowe z kratką wykonaną z żeliwa, stali ocynkowanej lub tworzywa sztucznego. Zastosowanie betonu lub polimerobetonu pozwala na skuteczne odprowadzanie dużych ilości wody opadowej, lub zanieczyszczonej substancjami kwasowymi, zasadowymi czy rozpuszczalnikami. Z tego powodu w zależności od wykorzystanego materiału oraz klasy obciążeń danego odwodnienia może być ono stosowane w różnych miejscach. Świetnie sprawdzi się przy szpitalach lub fabrykach, na placach zabaw, w pobliżu szkół, a także na posesjach prywatnych. Odwodnienia mogą wytrzymać wagę osób pieszych, rowerów, a przy wykorzystaniu najbardziej wytrzymałych tworzyw, również wysokiego natężenia pojazdów ciężarowych, wojskowych, a nawet samolotów. Wszechstronne zastosowanie odwodnień betonowych z kratką pozwala na zabezpieczanie wielu rodzajów powierzchni. Dzięki temu krajobrazy miejskie mogą się dużo lepiej prezentować, ponieważ na gruncie nie ma nieestetycznych zacieków. Każda ziemia utwardzona, na której nie pojawiają się spadki terenu, może być wyposażona w system odpływowy, który stanowi doskonałą ochronę ulic, chodników i placów. Wytrzymałość betonu sprawia, że może być on długo stosowany bez konieczności wymieniania części.

Dla bezpieczeństwa krajobrazu miejskiego, tereny przy budynkach, a także w miejscach z dużą ilością pojazdów są wyposażane w wytrzymałe odwodnienia betonowe z kratką. Ich właściwości pozwalają na zabezpieczanie również terenów o wysokim natężeniu ruchu pojazdów przemysłowych. Niezależnie od potrzeb w danym miejscu, znajdzie się idealnie dopasowane do niego odwodnienie. Warto kupować je w miejscach specjalizujących się w sprzedaży elementów architektury miejskiej.