Przejdź do treści

Kim jest doradca kariery?

Wiele młodych ludzi zastanawia się, co chcą robić w swoim życiu. Jest tyle ścieżek kariery do wyboru, że nie każdy wie od razu, na co powinien się zdecydować. Sytuacja jest trudna zwłaszcza dla tych, którzy mają kilka talentów, są wszechstronnie zdolni. Właśnie w takich przypadkach szczególnie pomocy jest doradca kariery, którego zadaniem jest pomoc w podjęciu jak najlepszej decyzji. Tacy doradcy często wiedzą, na czym polega dany zawód i jakie cechy osobowości pomaga w byciu dobry w tym zawodzie. Więcej na ten temat niżej.

Więcej o doradcach kariery

dobry doradca kariery z warszawyJak już wspomniano w tekście powyżej, wiele osób ma problem z wybraniem swojej życiowej ścieżki zawodowej. Nie muszą być to nawet osoby młode, chociaż tych jest oczywiście najwięcej. Ścieżkę zawodową wybierają również osoby, które z jakiegoś powodu chcą się przebranżowić. Może być to spowodowane wypaleniem zawodowym lub innymi przyczynami. Doradca kariery powinien pomóc. Jeśli zależy nam na tym, by był to dobry doradca kariery z Warszawy, to na pewno znajdziemy tam wiele specjalistów w swojej dziedzinie, dzięki którym odkryjemy, co też w życiu chcielibyśmy robić. Młodzi ludzie często wyobrażają sobie studiowanie jakiegoś kierunku, jednak nie do końca myślą o tym, co chcieliby robić później. Jest bowiem wiele takich kierunków, które nie do końca przygotowują nas do pracy, którą podejmiemy później. Warto jest więc pomyśleć wcześniej nie tylko o dostaniu się na studia, lecz również o pracy, jaką pozwolą nam one podjąć. Jest również wiele zawodów, których niektórzy po prostu nie są w stanie z jakichś powodów wykonywać. Często jest to związane z pewnymi cechami osobowości, które są niezbędne lub też ich brakiem. Dobry doradca zawodowy ma za zadanie określić, czy zawód, który być może chcemy wykonywać na pewno wygląda tak, jak to sobie wyobrażamy, czy jest on przyszłościowy i co najważniejsze, czy mamy cechy charakteru niezbędne do jego wykonywania. Czasami wydaje się, że aby zostać lekarzem lub prawnikiem,  wystarczy skupić się na nauce zarywać noce na czytaniu i przygotowywaniu się do egzaminów. Jednak nie zawsze to wystarcza.

Jak wspomniano kilka linijek wyżej, nie zawsze samo opanowanie wiedzy wystarczy nam, by podjąć jakiś zawód. Jeśli nie mamy dykcji i umiejętności swobodnego wypowiadania się, ciężko być obrońcą w sądzie. Jeśli nie mamy lekkiego pióra, ciężko zostać pisarzem. Dobry doradca kariery powinien być w stanie określić nasze szanse, by dobrze wykonywać swój zawód i co ważniejsze, sprawdzić się w nim.