Przejdź do treści

Kiedy ogłoszą się upadłość konsumencką?

Powszechnie się uważa, że bankructwo może dotknąć tylko przedsiębiorstwa, jednak nic bardziej mylnego. Tak naprawdę każdy z nas może się stać bankrutem w jednej chwili i wcale nie jest to takie odległe. Dane statystyczne pokazują, że z roku na rok, coraz więcej osób jest na skraju bankructwa, ponieważ drożejące życie zabiera spora część domowego budżetu, który niekiedy już nie wystarcza na codzienne sprawy. 

Jakie skutki niesie ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

gliwice konsumencka upadłośćŻycie jest bardzo przewrotne i może się zmienić w każdej chwili. Dziś jesteśmy zdrowi, mamy dobrze płatną pracę, luksusowy samochód i piękny dom, ale w jednym momencie możemy wszystko stracić. Często liczne zobowiązania finansowe są gwoździem do przysłowiowej trumny, ponieważ lawinowo rosną odsetki od niespłacanych rat. Dopóki spłacamy na bieżąco swoje zadłużenie, możemy spokojnie spać. Na pewno utrata płynności finansowej jest poważną sytuacją, zwłaszcza, kiedy mamy na utrzymaniu rodzinę. Jeżeli taka sytuacja się utrzymuje przez przynajmniej trzy miesiące, to można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednakże trzeba być świadomym z czym to się wiąże, ponieważ jest to postępowanie sądowe, które ma charakter nieodwracalny. Jeżeli osoba składająca wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej posiada nieruchomość, samochód czy dowolny, wartościowy środek trwały, to na pewno zostanie n wystawiony na licytację, celem zaspokojenia należności względem dłużnika bądź dłużników. W mieście Gliwice konsumencka upadłość jest stosunkowo często ogłaszana w sytuacji osób będących w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Jednakże, aby wniosek mógł być pozytywnie rozpatrzony, muszą być spełnione określone warunki. Między innymi chodzi o zaistnienie sytuacji niewypłacalności od przynajmniej trzech miesięcy i braku perspektyw na poprawę sytuacji, bycie osobą fizyczną i nie prowadzenie działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o sposób płaty zobowiązań, to sąd w drodze postępowania, ustala nowy plan ratany, uwzględniający umorzone w całości lub w części niektóre zadłużenia.

W spiralę zadłużenia można wpaść w wyniku własnego, nieodpowiedzialnego postępowania, ale też na skutek zdarzeń losowych, niezależnych od naszych działań. Wiele osób w takiej sytuacji samodzielnie upłynnia swój majątek, licząc, że sytuacja się poprawi i wyjdą z długów. Jednakże nie zawsze się to udaje i koniec końców, dłużnik ląduje na sali sądowej z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. w niektórych przypadkach jest to jedyne możliwe rozwiązanie.