Przejdź do treści

Jak zamontować wyciągarkę off road?

Jedną z najpopularniejszych aktywności przy użyciu samochodu terenowego jest off road. Jak sama nazwa wskazuje jest jeżdżenie poza wyznaczoną trasą, po miejscach nieprzystosowanych dla pojazdów. Pełno tam błota, jezior, śniegu, stromych podjazdów i kolein, w których można utknąć. Każda taka wyprawa wymaga posiadania wyciągarki off road, która może uratować samochód z niejednych kłopotów w czasie takiej jazdy.

Montaż wyciągarek off road

wyciągarki off roadZakup wyciągarki off road powinien być podyktowany gabarytami samochodu. Lina w sprzęcie musi być odpowiednio wytrzymała i mieć dobry naciąg, który umożliwi pracę z posiadanym pojazdem terenowym. Wśród obecnych na rynku wyciągarek pojawiają się modele ręczne, elektryczne, hydrauliczne i mechaniczne. Różnią się od siebie napędem oraz mocą. Warto jest wybrać taką, która odpowiada potrzebom kierowcy, czy chce on korzystać z akumulatora w samochodzie lub z napędu czy może jednak z silnika wyciągarki. Każdy z takich elementów wymaga zamontowania płyty montażowej, która powinna zostać wykonana przez specjalistę. W ten sposób zmniejsza się ryzyko, że zawieszenie samochodu będzie musiało zostać wymienione. Wyciągarki off road są montowane za pomocą zestawu śrub i nakrętek, gdzie każda z nich ma swoje odpowiednie miejsce. Śruby mocujące prowadnicę rolkową nie powinny stykać się ze stopami mocującymi wyciągarki, a śruby mocujące wyciągarkę nie mogą  być zbyt długie lub za krótkie. Poza liną stalową, która wymaga okresowego smarowania, na inne części urządzenia nie trzeba aplikować oleju. Kolejnym krokiem jest nawinięcie liny, która musi być najpierw wyprostowana na ziemi, aby się nie zaplątała. Zamontowanie skrzynki z przekaźnikami może mieć miejsce na różnych częściach pojazdu. Warto jedynie pamiętać, żeby było to nad maską. Podłączenie urządzenia do zasilania jest inne dla każdego rodzaju wyciągarki. W zależności czy jest sterowana akumulatorem, napędem samochodu czy może posiada własny silnik. Te automatyczne wyciągarki sprawdzają się najlepiej, ponieważ nie trzeba wykorzystywać siły własnych mięśni do wysunięcia liny.

Jazda samochodami terenowymi w trybie off road wymaga zakupu wielu dodatkowych elementów wyposażenia takich jak na przykład wyciągarki czy kotwice. Dzięki nim nie trzeba martwić się o większe koleiny czy bardziej mokre błoto, ponieważ ze wszystkich kłopotów można się wydostać. Zamontowanie wyciągarki off road w odpowiedni sposób, pozwala na jazdę samochodem terenowym po najbardziej nieprzystosowanych do tego miejscach.