Przejdź do treści

Jak wybrać odpowiednią pościel dla dzieci?

Pościel niemowlęca to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowy sen dziecka. Wybór wysokiej jakości kompletu pościeli dla dziecka nie jest taki trudny, jeśli przestrzegamy pewnych zasad. Jaki jest najlepszy materiał na pościel dla niemowląt? Wybierzmy naturalne tkaniny – bawełnę, satynę, flanelę. Takie materiały są hipoalergiczne, oddychające i pochłaniają wilgoć. Pościel dziecięca jest często prana, więc wytrzymałość tkaniny wpływa na jej trwałość.

Pościel niemowlęca – na co zwrócić uwagę?

polski producent pościeli dla niemowlątWielu młodych rodziców zastanawia się, czy pościel może być barwiona. Stosowanie naturalnych substancji w barwieniu pościeli nie powoduje alergii. Tkanina taka toleruje wielokrotne pranie, nie blaknie i długo zachowuje odcień jasności. Polski producent pościeli dla niemowląt informuje o tym, aby zwracać uwagę na jakość szwów. Pościel dla dziecka musi być szyta szwem lnianym, takie produkty są szczególnie trwałe i delikatne dla niemowląt. Istotne jest też bezpieczeństwo. Zapięcia do poszewek na poduszki i poszwy na kołdry powinny zapewniać wygodną zmianę bielizny, jednocześnie nie stwarzając zagrożenia dla dziecka. Maluchy wyróżniają się ciekawością i chęcią spróbowania wszystkiego w jamie ustnej, dlatego zestaw z guzikami jest bardziej odpowiedni dla starszych dzieci. A dla najmłodszych dzieci lepiej jest kupować produkty z suwakami, najlepiej tymi, które są schowane w poszewce. Wybierając komplety pościeli dla dzieci, należy wziąć pod uwagę tak ważne parametry, jak rozmiar i kolorystyka. W zależności od kategorii wiekowej producenci produkują bieliznę o określonych rozmiarach: zestawy dla noworodków skupiają się na rozmiarze łóżeczka, najczęściej sto dwadzieścia na sześćdziesiąt centymetrów. Wraz z dorastaniem dziecka zmienia się również wielkość kompletów pościeli. Dla niemowląt lepiej jest skorzystać z pastelowych odcienia – jasnoróżowego, niebieskiego, brzoskwiniowego, które działają uspokajająco. Starsze dzieci pokochają zestawy jasnych kolorów z wizerunkiem swoich ulubionych postaci z bajek, postaci z kreskówek, zwierząt, zabawek.

Wybór koloru pościeli wpływa na stan psycho-emocjonalny dziecka – jasne odcienie czerwieni, pomarańczy, zieleni budzą radość, niebieski zaś uspokaja, łagodzi stres. Nie nadużywajmy fioletu, który powoduje uczucie niepokoju i przygnębienia. Wybierzmy komplety wykonane z wytrzymałych, dobrze znoszących pranie tkanin bawełnianych – lnianych, satynowych, gruboziarnistego perkalu. Indeks wytrzymałości podany jest na etykiecie producenta.