Przejdź do treści

Jak działają zmiękczacze do wody?

  • przez

Twarda woda to spory kłopot dla jej użytkowników. Już od wielu lat traktuje się ją jako zjawisko niepożądane, które wpływa nie tylko na trwałość artykułów gospodarstwa domowego, ale i na zdrowie osób, które z niej korzystają. I mimo że jest zdatna do picia, bo posiada dużą zawartość minerałów, szczególnie jonów wapnia i magnezu, to często wpływa na stan rur, osadza się na kafelkach, armaturze i potrafi wysuszyć skórę. Jak sobie z nią radzić? 

Jaki zmiękczacz do wody wybrać? 

zmiękczacze kompaktowe wodyWielu ludzi, którzy nie chcą, by ich woda niszczyła sprzęty kuchenne i łazienkowe, decyduje się na założenie zmiękczacza. Czym są zmiękczacze wody? To urządzenia, których zadaniem jest redukcja zawartych w wodzie minerałów, bo to właśnie one niekorzystnie wpływają na stan urządzeń AGD. Jednymi z najbardziej popularnych zmiękczaczy są te, które zmiękczają wodę za pomocą jonów. Redukcja minerałów odbywa się na specjalnie przystosowanym do tego złożu, jakim jest żywica jonowymienna. Woda z minerałami wapnia i magnezu wpływa do zmiękczacza i napotyka żywicę z jonami sodu. Dochodzi do reakcji wymiennej, w której sód wypiera wapno i magnez. Rezultatem tego jest to, że użytkownik korzysta z wody z jonami sodu, która jest miękka i czysta. Oczywiście żywicę jonowymienną należy co jakiś czas zregenerować, ponieważ może zabraknąć jej miejsca na przechowywanie minerałów. Idealnie do tego nadaje się roztwór solanki, który przepłukuje materiał filtracyjny i pozwala wrócić mu do dawnej wydajności. Na rynku można zakupić wiele produktów, które przyczynią się zmiękczenia naszej wody. Istnieje wiele modeli zmiękczaczy od różnych producentów, lecz łączy je to samo działanie. Najpopularniejszymi typami zmiękczaczy są zmiękczacze kompaktowe wody, które cechują się niewielkim rozmiarem oraz ukrytymi wewnątrz obudowy elementami, wpływającymi na stan wody. Jest on prosty w użyciu i doskonale nadaje się do gospodarstw domowych. Należy go jedynie podłączyć i uruchomić. Kolejnym typem są dwuczęściowe zmiękczacze wody, które przeznaczone są raczej do zakładów przemysłowych lub dużych firm, lecz także można spotkać je w domach. Cechuje je duża wydajność i doskonale radzą sobie z dużym przepływem wody. 

Dobierając zmiękczacz do naszego domu, warto kierować się tym, jak dużo wody zużywamy. Warto również wziąć pod uwagę kwestie finansowe, ponieważ im bardziej rozbudowany i wydajny będzie zmiękczacz, tym wyższa będzie jego cena. Jest to bardzo przydatne urządzenie, ale nie niezbędne do normalnego funkcjonowania. Jeśli jednak chcemy wpłynąć na dobry stan naszych urządzeń, warto rozważyć jego zakup.