Przejdź do treści

Czy warto stosować nawozy organiczne granulowane?

Wiosna to czas dokarmiania roślin, zwalczania szkodników i chwastów. Ale wielu ogrodników obawia się używania chemii. Jak osiągnąć dobre zbiory przy użyciu wyłącznie nawozów organicznych i wyhodować naprawdę przyjazne dla środowiska owoce i warzywa? Według doświadczonych rolników najlepszym sposobem, aby osiągnąć ten cel jest zastosowanie odpowiednich, naturalnych środków. Może to być obornik granulowany, który jest zakupiony w hurtowni.

Jak działa nawóz granulowany?

obornik granulowany hurtWiosną najczęstszym sposobem żywienia roślin są nawozy zawierające azot. Wielu się ich obawia, ponieważ jeśli takie nawozy są stosowane niewłaściwie, w owocach mogą gromadzić się sole kwasu azotowego. Wysoka zawartość azotanów w warzywach może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli stężenie azotanów nie przekracza dopuszczalnych granic, takie warzywa można jeść bez obaw. Istnieje jednak naturalna alternatywa dla nawozów syntetycznych. To kompost, ptasie odchody i obornik granulowany hurt oferuje takie produkty w niskiej cenie. Zawierają związki azotu niezbędne do dobrego wzrostu roślin. Nawóz taki pomoże również wzbogacić glebę w azot i są to rośliny, które potrafią akumulować azot czyli niektóre rodzaje roślin strączkowych. Bez względu na to, czy stosujemy syntetyczne czy organiczne nawozy azotowe, musimy ściśle przestrzegać dawkowania i terminów przydatności, ponieważ  w przeciwnym razie wpłynie to zarówno na smak, jak i użyteczność owoców. Nawozy granulowane to dowolny nawóz dla roślin w postaci kulek, pałeczek lub grudek. Wielkość cząstek waha się od 1,5 do 5 mm. Jako surowce można stosować nawozy mineralne lub organiczne, a także ich kombinacje. Woda po wprowadzeniu do gleby wnika w granulki i stopniowo uwalnia substancje do gleby. Szybkość rozpuszczania zależy od temperatury i wilgotności. Im cieplejsza ziemia i im bardziej nasycona wodą, tym szybciej nawozy przedostają się do gleby i docierają do korzeni rośliny. Granulki mogą mieć różne kształty, rozmiary i odcienie, ale jedynym czynnikiem decydującym w tym przypadku jest to, że nawozy są zamknięte w gęstych cząstkach.

Główną zaletą nawozów granulowanych jest ich długotrwałe działanie. Stosując pogłównie w tej formie, rośliny otrzymują składniki odżywcze przez długi czas, aż do całkowitego rozpuszczenia grudek. Przy stosowaniu proszków korzenie natychmiast wchłaniają duże stężenie substancji, podczas gdy granulki dają korzyści w małych porcjach. Pozwala to nie szkodzić roślinom i rzadziej przeprowadzać procedurę nawożenia gleby bez utraty jej zdolności płodowych.