Przejdź do treści

Czy warto spożywać olej lniany?

Nasiona lnu od dawna znane są jako bardzo skuteczna tradycyjna medycyna. Roślina ta jest również stosowana w tradycyjnej farmakologii. Na przykład leki na bazie tej rośliny są stosowane w celu zapobiegania powstawaniu raka, usuwania toksycznych substancji z organizmu i poprawy trawienia. Zanim zrozumiemy pytanie „czy można użyć nasion lnu do kamieni w woreczku żółciowym”, porozmawiajmy trochę o samej chorobie kamicy żółciowej.

Kamienie żółciowe kontra olej lniany

polecany olej lniany na kamienie żółcioweGłównym celem pęcherzyka żółciowego jest gromadzenie żółci wytwarzanej przez komórki wątroby i doprowadzenie jej do pożądanej konsystencji i dostarczenie jej do układu pokarmowego, gdy dotrze tam grudka pokarmu. Jednak różne patologie tego narządu prowadzą do tego, że zachodzą w nim procesy stagnacji, w których żółć gęstnieje i nie jest całkowicie zużywana przez organizm. Przy takiej stagnacji niektóre składniki żółci krystalizować tworząc podstawę do powstawania kamieni żółciowych. Sama ich obecność w woreczku żółciowych może być bolesna. W środowisku medycznym nadal gorąco dyskutuje się o korzyściach związanych z siemieniem lnianym dla ludzi. Olej lniany wzmacnia komórki wątroby, pomaga im regenerować się po uszkodzeniu i poprawia pracę narządów. Neutralizuje szkodliwość alkoholu i palenia, zapobiega rozwojowi różnych patologii w tym właśnie do rozwoju kamieni żółciowych. Polecany olej lniany na kamienie żółciowe zawiera dużą ilość pierwiastków śladowych, witamin i kwasów tłuszczowych. Olej lniany jest bardzo użytecznym i naturalnym produktem. Produkowany jest z nasion lnu w systemie tłoczenia na zimno. Uważa się, że pomaga zmniejszyć ryzyko raka i cukrzycy, a także obniżyć poziom cholesterolu w organizmie. Olej lniany, podobnie jak inne zdrowe oleje roślinne, należy dodawać do sałatek i innych potraw, a nie pić. Tylko w ten sposób będzie można wycisnąć maksimum korzyści zdrowotnych przy minimum szkodliwych konsekwencji.

Len posiada bogate źródło leczniczej oliwy, uprawiany jest od ponad siedmiu tysięcy lat. Olej z nasion lnu jest najczęściej stosowany w profilaktyce i leczeniu nowotworów, chorób serca oraz szeregu chorób zapalnych i hormonalnych, ale najczęściej przy leczeniu kamieni żółciowych. Olej lniany pomaga obniżyć poziom cholesterolu, chroniąc w ten sposób przed chorobami serca. Pomaga również przy dusznicy bolesnej i nadciśnieniu. Jak więc widać posiada wiele dobroczynnych właściwości, jednakże zaleca się go stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ każdy organizm jest inny.