Przejdź do treści

Co zrobić, gdy nasz laptop zostanie zawirusowany?

  • przez

Gdy padnie nasz laptop często zaczynamy panikować. W końcu mamy na dysku mnóstwo ważnych dla nas plików i dokumentów, których pod żadnym pozorem nie chcielibyśmy stracić. Co w takiej sytuacji robić i dlaczego nie warto podejmować prób naprawiania sprzętu na własną rękę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

Co zrobić, gdy zepsuje się laptop?

bezproblemowa naprawa laptopów w bydgoszczyPierwszą i najważniejszą kwestią jest to, aby nie popadać w panikę bowiem wtedy jesteśmy w stanie popełnić mnóstwo błędów, które tylko pogorszą sytuację. Najczęstszym z nich jest próba samodzielnego naprawiania laptopa, a w momencie, gdy zupełnie się na tym nie znamy, może mieć to opłakane skutki. Jeżeli błąd wydaje się pochodzić z systemu zawsze warto na początku zadzwonić na całodobowe pogotowie komputerowe, bo być może to jedynie mała usterka, którą z pomocą profesjonalisty uda się naprawić. Jeżeli jednak problem okaże się poważniejszy wówczas pomoże nam bezproblemowa naprawa laptopów w Bydgoszczy ponieważ miasto to posiada jedne z najlepszych serwisów dla laptopów. Przed oddaniem sprzętu w ręce profesjonalistów, jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto zapisać sobie wszystkie hasła do naszych kont w internecie, a także w miarę możliwości wykonać kopię zapasową naszych danych. Warto też przygotować klucz systemowy w razie, gdyby zaszła konieczność wgrania systemu na nowo z powodu na przykład wirusa. To, że posiadamy wgrany antywirus nie oznacza, że nic nie przedostanie się na sto procent do naszego komputera, dlatego taka możliwość też zawsze istnieje. Tym bardziej w podobnych sytuacjach im szybciej zaniesiemy laptopa do serwisu, tym lepiej dla nas i dla naszych danych. W serwisie bardzo szybko wirus zostanie wykryty i usunięty jednak bardzo prawdopodobne, że niezbędne okaże się także formatowanie dysku, a wówczas możemy utracić wszystko, co się znajdowało na tej partycji na której zainstalowany był także system.

Jeżeli problem leżał w wirusie wówczas warto dać także do oczyszczenia z niego przenośne urządzenie na które zgraliśmy wcześniej pliki, bo być może one również zostały „zarażone”. Warto także pamiętać o tym, aby wszystkie pliki i dokumenty trzymać albo na zewnętrznym dysku, albo na dysku D, jeśli na przykład na C mamy zainstalowany system, co w przyszłości w razie, gdyby trzeba było znów sformatować komputer zapobiegnie sytuacji w której moglibyśmy utracić swoje pliki. Jeżeli od zakupu komputera posiadamy tylko jedną partycji dysku możemy także poprosić serwisantów, aby utworzyli dwie i na jednej z nich zainstalowali system.