Przejdź do treści

Chemiczne pomoce szkolne – sposoby wykorzystywania

Lekcje chemii należą do tych, które pamiętam najlepiej z czasów szkoły i studiów. Bez wątpienia wpływ mieli na to doskonali nauczyciele, którzy potrafili skutecznie przekazywać informacje dotyczące różnych zagadnień z chemii. Oczywiście bez mojego aktywnego udziału i rzeczywistego zainteresowania tymi tematami nawet najlepszy nauczyciel nie byłby w stanie tutaj niczego zdziałać. Chociaż sam nigdy nie zajmowałem się skutecznym przekazywaniem informacji, to teraz wiem doskonale, że jest to zadanie wymagające zaangażowania i wykorzystywania różnych rozwiązań. Pomocami chemicznymi są zróżnicowane produkty.

Materiały do produkcji pomocy szkolnych

Chemia - dobre pomoce szkolneW przypadku chemicznych pomocy szkolnych materiały wykorzystywane przez producenta mają kolosalne znaczenie. Zawsze muszą być one dobrze dopasowane do sposobu wykorzystywania konkretnej pomocy szkolnej, ponieważ również pod tym względem występuje duża różnorodność. Moi nauczyciele chemii zawsze starali się dbać o to, żeby zajęcia nie były sprowadzone tylko i wyłącznie do teoretycznego przekazywania treści. Miło wspominam przeprowadzenie różnych doświadczeń oraz inne ciekawe formy przekazywania informacji na temat właściwości, oraz budowy związków chemicznych. Jeżeli chodzi o budowę związków chemicznych to mi osobiście zdecydowanie pomagały w zapamiętywaniu różnych szczegółów modele wykonane z tworzyw sztucznych. Są to modele uniwersalne, ponieważ poszczególne elementy, czyli rurki oraz kulki imitujące elektrony, protony i neutrony można łączyć w różnych konfiguracjach. Jeżeli kogoś tak jak mnie interesuje chemia – dobre pomoce szkolne zawsze sprawiają, że na zapamiętywanie konkretnych treści trzeba poświęcić mniej cennego czasu. Muszę przyznać, że przynajmniej niektóre doświadczenie chemiczne wyglądały naprawdę efektownie. Do ich wykonywania nauczyciele wykorzystywali przede wszystkim naczynia wykonane ze specjalnego gatunku szkła. Tym bardziej że jest to szkło umożliwiające wykorzystywanie palnika.

Na tych naczyniach często znajdują się dobrze wykonane napisy umożliwiające korzystanie z podziałek i precyzyjne dozowanie poszczególnych składników koniecznych do przeprowadzenia konkretnego doświadczenia. Korzystanie z nowych pomocy szkolnych pozwalało nauczycielowi zapewnić nam wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie zajęć. Szczególną konstrukcją mającą na to wpływ jest dygestorium. Znajdują się tam specjalne wentylatory oraz rozwiązania umożliwiające odprowadzanie potencjalnie niebezpiecznych oparów powstających w trakcie reakcji.