Przejdź do treści

Budując dom zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe

Prawie rok temu zaczęliśmy z żoną budowę domu. Długo oszczędzaliśmy, planowaliśmy i zastanawialiśmy się nad wszystkimi rozwiązaniami, które chcielibyśmy w nim zastosować. Najwięcej czasu zajęło nam przemyślenie źródła energii dla centralnego ogrzewania. Przeanalizowaliśmy chyba wszystkie możliwe kwestie w tym zakresie. No i w tym roku nadszedł czas decyzji, która miała bezpośredni wpływ na rodzaj instalacji grzewczej. Podjęliśmy decyzję, że dom będziemy ogrzewać gazem a instalacje grzewcza będzie wyłącznie podłogowa.

Ogrzewanie gazem wyjdzie nas relatywnie najtaniej

gaz do ogrzewania domu częstochowaZastanawiając się nad źródłem ciepła, kotłem c.o. i całą instalacją braliśmy pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Patrzeliśmy zarówno na prognozowane koszty ogrzewania jak i na komfort funkcjonowania dla każdego z rozwiązań osobno. Od razu odrzuciliśmy wszelkie formy paliw stałych jak węgiel czy ekogroszek a nawet pellet – chociaż ten ostatni długo braliśmy pod uwagę. W każdym razie palenie w piecu, wynoszenie popiołu i dbanie o opał nie leży w mojej naturze, więc postanowiłem pokierować się głównie wygodą. Ostatecznie nasz wybór padł na gaz i ogrzewanie podłogowe, które uznaliśmy za najtańsze względem największej wygody użytkowania. Znalazłem dostawcę, który w bardzo dobrej cenie sprzedaje i przywozi gaz do ogrzewania domu Częstochowa to miasto, w którym ta firma działa, a więc kilkanaście kilometrów od nas. Poza samym gazem firma oferuje dzierżawę zbiornika, więc nie muszę zajmować się kupowaniem go na własną rękę. Wszystko co się wiąże z pozwoleniami na montaż i samym montażem załatwią za mnie, więc tym bardziej takie rozwiązanie jest mi na rękę. Lada dzień do naszego domu wchodzi hydraulik, który będzie przygotowywał całą instalację ogrzewania podłogowego tak, żeby była gotowa na podpięcie jej pod kocioł gazowy. Wszystko wyniesie nas mniej więcej tyle ile musielibyśmy zapłacić za klasyczną instalację grzewczą opartą na grzejnikach czy kaloryferach. A ciepło z podłogi jest bardzo zdrowe dla dróg oddechowych, więc jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji.

Na wybór ogrzewania gazowego i instalacji podłogowej wpływ miał też fakt, że nasz ośmioletni syn często ma problemy z suchymi drogami oddechowymi. A to właśnie ciepło z podłogi jest uznawane za najzdrowsze dla górnych dróg oddechowych. Poza tym ogrzewanie gazowe jest bardzo wydajne, a co za tym idzie szacowane koszty wcale nie są tak wysokie, jak wiele osób sądzi. Mam nadzieję, że nasze założenia sprawdzą się w praktyce jak się już wprowadzimy i zaczniemy w naszym domu grzać.