Przejdź do treści

Bezpieczne stosowanie obornika bydlęcego

Jakość gleby zależy od szeregu czynników i na bieżąco się zmienia, na przykład pod wpływem tego, że znajdują się na danym terenie rośliny pobierające z gleby potrzebne substancje odżywcze. Korzystając z oborników bydlęcych, można skutecznie poprawić jakość gleby bez poważnej ingerencji w głębokie warstwy, bo te oborniki są tak przygotowane, aby pod wpływem pewnych czynników ważne substancje wchodzące w ich skład mogły wynikać nawet na dużą głębokość. Podobnie jak do innych prac w ogrodzie również do tego trzeba się przygotować pod kątem merytorycznym i praktycznym.

Proces nawożenia trawników obornikiem bydlęcym

obornik granulowany bydlęcy na trawnikW przypadku niektórych produktów do zagadnień związanych z bezpieczeństwem można podejść na wiele różnych sposobów i każde podejście będzie tak naprawdę prawidłowe. Warto to zrobić szczególnie, wtedy gdy po raz pierwszy sięgają po konkretny produkt i producenci to zdecydowanie ułatwiają, umieszczając na opakowaniach szereg informacji na temat właściwego wykorzystywania i wielu innych szczegółów. Obornik granulowany bydlęcy na trawnik należy nanosić po odpowiednim przygotowaniu i wcale nie chodzi tutaj o przygotowanie tego produktu, bo za takie działania odpowiada producent. Taki obornik nie stanowi realnego zagrożenia dla życia lub zdrowia użytkownika, ale warto stosować pewne środki bezpieczeństwa, chociażby ze względów higienicznych. Bez względu na to, czy ma być on rozsuwany na przestrzeni trawnika ręcznie, czy przy użyciu tak zwanego rozsiewacza nawozów i tak przydatne będą tutaj grube gumowe rękawice. Tym bardziej że teraz nie krępują onego i doskonale chronią przed bezpośrednim kontaktem skóry z czymś takim. Ten rodzaj obornika nie będzie powodował nawet powstawania zabrudzeń na powierzchni ubrań wykorzystywanych w czasie takiej pracy, ponieważ został one na pewnym etapie produkcji pozbawiony znacznej większości wilgoci i dlatego że producentowi udało się go uformować w równomierne granulki. Podobne kształty i rozmiary kawałków czegoś takiego mają znaczenie, ponieważ zdecydowanie ułatwiają rozprowadzanie tego obornika.

Jest to oczywiście coś, co ma pozytywny wpływ na rozwój rośliny bez względu na gatunek, bo można go stosować również na trawniku, na którym znajdują się krzewy ozdobne i drzewa. Przestrzeganie dawki podanej przez producenta jest jednak konieczne. Coś takiego będzie stopniowo wynikało względem po to, aby braki konkretnych pierwiastków i innych substancji były uzupełniane. Obornik bydlęcy na trawnikach nie powinien być nawet widoczny. Rozmawiając z pracownikami sklepów ogrodniczych, można się przekonać, że jest on często stosowany.