Przejdź do treści

4 główne elementy obiegu chłodniczego

Misją cyklu chłodniczego w nowoczesnym chłodnictwie jest pochłanianie i wyprowadzanie ciepła z obiegu wnętrza. Jak powie każdy instruktor HVAC, nie można zrobić zimna ale możesz po prostu usunąć ciepło. Kompletny cykl chłodzenia czyli cyklem pompy ciepła to sposób na odprowadzanie ciepła z obszaru, który chcesz schłodzić. Odbywa się to poprzez manipulowanie ciśnieniem działającego czynnika chłodniczego zarówno powietrza, wody, syntetycznych czynników chłodniczych itp. poprzez cykl sprężania i rozprężania.

Nowoczesne wnętrza z chłodnicą freonową

nowoczesna chłodnica freonowaWszyscy to odczuliśmy. Wchodzisz do środka w upalny dzień i jesteś gościnnie witany ścianą chłodnego powietrza. Cóż, możesz podziękować za tę ulgę ktorą zapewnia nowoczesna chłodnica freonowa w cyklu standardów chłodzenia wybranego przez Ciebie ststemu ochrony wnętrza.. Chociaż istnieją dziesiątki metod ogrzewania i chłodzenia podstawowa funkcja jest nadal taka sama i jest wykorzystywana w jakiejś formie w niezliczonych branżach i procesach. Ale jak to działa? Odpowiem na to pytanie, przedstawiając główne elementy standardowej pętli chłodniczej i funkcje każdego z nich. Mówiąc prościej, misją cyklu chłodniczego jest pochłanianie i oddawanie ciepła. To oczywiście nie jest pełny obraz, ale to podstawowa idea. Przejdźmy teraz do sprzętu, który pomaga wykonać tę pracę. Z pewnością w większości pętli są inne elementy, ale większość zgodziłaby się, że cztery podstawowe elementy podstawowego cyklu są następujące: sprężarka, skraplacz, urządzenie rozszerzające, parownik. Sprężanie to pierwszy krok w cyklu chłodzenia, a sprężarka to element wyposażenia, który zwiększa ciśnienie gazu roboczego. Czynnik chłodniczy wchodzi do sprężarki jako gaz o niskim ciśnieniu i niskiej temperaturze, a opuszcza sprężarkę jako gaz o wysokim ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Sprężanie można osiągnąć za pomocą wielu różnych procesów mechanicznych, dlatego obecnie w HVAC i chłodnictwie stosuje się kilka konstrukcji sprężarek. Istnieją inne przykłady, ale niektóre popularne opcje to sprężarki tłokowe, spiralne i rotacyjne.

Skraplacz lub wężownica skraplacza to jeden z dwóch typów wymienników ciepła stosowanych w podstawowej pętli chłodniczej różnych wersji chłodnic z freonem. Ten element jest dostarczany z wysokotemperaturowym, wysokociśnieniowym, odparowanym czynnikiem chłodniczym schodzącymi. Parownik jest drugim wymiennikiem ciepła w standardowym obwodzie chłodniczym i podobnie jak skraplacz. Służy jako zakończenie biznesowe cyklu chłodniczego, biorąc pod uwagę, że robi to, czego oczekujemy od klimatyzacji pochłania ciepło.